Як перевірити прозорість проведення оголошеного тендеру

Подаючи заявку на участь в тендерних торгах, не всі учасники задумуються над тим, чи є ці торги по-справжньому прозорими. Насправді, більша частина таких замовлень все-таки відповідає закону й якихось серйозних порушень там знайти досить важко. Водночас, завжди є ризик, що опубліковане оголошення про проведення тендеру може бути не зовсім законним. Відповідно, компанія-виконавець також може отримати певні неприємності, якщо візьметься за подібне замовлення. Варто зазначити, що якщо мова йде про надійні авторизовані до системи Прозорро майданчики, то ризик опинитися в такій ситуації значно знижується. Сайт tender.uub.com.ua входить до числа перевірених й авторизованих майданчиків, яким можна довіряти.

Чи можливо дізнатися про порушення до подачі заявки

Це досить цікаве питання й велика кількість компаній, що часто приймають участь в тендерних закупівлях бажають дізнатися на нього відповідь. Насправді, якогось одного ефективного способу, як можна дізнатися про порушення закону зі сторони замовника до подачі пропозиції не існує.

Нажаль, ще немає відповідних алгоритмів, які б дали відразу зрозуміти, що тендерна документація не відповідає умовам законодавства. Тому, швидко зрозуміти, чи відповідає опубліковане замовлення закону України звичайний виконавець немає.

Як показує практика, порушення виявляються в той момент, коли починає працювати така функція, як індикатор ризиків. В цьому процесі замішаний кабінет аудиторів, що грає в проведені тендерних закупівель не останню роль. Також порушення можуть стати помітними в тому випадку, коли ті ж самі аудитори почнуть повністю перевіряти процедуру й самостійно не прийдуть до того, що в опублікованому оголошенні є певні порушення.

Тому, підприємцям, які мають бажання прийняти участь в торгах, рекомендується приділяти особливу увагу аналізу всіх пропозицій

Це означає, що потрібно звертати увагу на такі моменти, як:

  • Невідповідність вимог й іншої інформації зі сторони організатора;
  • Незрозумілі вимоги, зазвичай не прописуються при проведенні тендерів;
  • Невірно вказана назву структури, що організовує тендер.

Правильний підхід та серйозний аналіз всіх пропозицій – це найбільш ефективний спосіб, як можна відсіяти не ті тендерні замовлення, що не відповідають діючому законодавству України.